Nekovy
Nekovy
Nemají kovový charakter. Až na jednu výjimku nevedou el. proud,vyskytují se v pevném, kapalném i plynném skupenství.
Počet kapalných nekovů: 1 (brom)
Počet pevných nekovů: 4 (uhlík, fosfor, síra, jód)
Počet plynných nekovů: 11 (vodík, helium, neon, argon, krypton, xenon, radon, chlor, fluor, dusík, kyslík)
Skupinové názvy nekovů: calkogeny (VI. A), halogeny (VII. A), vzácné plyny (VIII. A).
Chalkogeny - síra - podílí se na tvorbě rud (pyrit - sulfid železnatý,...); kyslík - vytváří oxidy - např. oxid uhličitý, je životodárný
Halogeny - podílí se na tvorbě solí - např. clorid sodný NaCl, chlorid draselný KCl, jodid olovnatý PbI2, atd. Jsou jedovaté.
Vzácné plyny - málo reaktivní, reagují pouze za vysokých teplot a tlaků, vyskytují se ve stopovém množství. Radon - radioaktivní.
Uhlík - pevný, černý, v podobě grafitu (tuhy), živočišného uhlí, diamantu, aktivního uhlíku, ropy, zemního plynu, uhlovodíků, biogenní (součást živé hmoty),...
Modifikace uhlíku:
1) Grafit
Jedná se o přírodní modifikaci uhlíku. Vyrábí se z něj tuha do tužek. Vede el. proud.
2) Diamant
Další přírodní modifikace uhlíku. Diamant = drahokam, těží se např. v měděném pásu v Dračích horách v Africe. Je velice pevný, nevede el. proud a odolává vysokým tlakům. Je i součástí brusných kotoučů.
3) Fullereny
Uměle připravená modifikace uhlíku. Molekula má kulovitý tvar a připomíná fotbalový míč. Nejznámější - fulleren C60, který vzhledem připomíná saze.
Vodík
Vysoce reaktivní plyn. Tvoří molekulu H2.Se vzduchem tvoří výbušnou směs. Při jeho hoření vzniká voda. Kvůli tomu, že je to nejlehčí plyn, se dříve používal k plnění vzducholodí. Koncem éry vodíkových vzducholodí je zkáza vzducholodi Hindenburg, která explodovala v r. 1937. Dodnes se však používá k plnění meteorologických balonů.