Vodík
VODÍK
Vodík je nejjednodušší prvek periodické soustavy prvků. Patří do skupiny s prvků, protože má svůj valenční elektron v orbitale 1s. Elektronová konfigurace vodíku je H: 1s1, jde tedy o tzv. s1 prvek.
Je nejzastoupenějším prvkem ve vesmíru (91%; hvězdy) a v lidském těle (voda, proteiny, ...).
Vodík není rozpustný ve vodě. Se vzduchem tvoří třaskavou směs vybuchující i při malé iniciaci (jiskra). Pro svou nebezpečnost se skladuje vmezeřením do kovů (→ vmezeřené hydridy).
Izotopy vodíku
vodíkové atomy se vyskytují ve třech známých izotopech lišících se počtem neutronů
protium – 11H (lehký vodík, bez neutronů)
deuterium – 21H (těžký vodík, 1 neutron, též označení 21D), nepodléhá radioaktivní přeměně
tritium – 31H (super těžký vodík, 2 neutrony, též označení 31T), je radioaktivní a podléhá beta rozpadu
Vodík se běžně nevyskytuje v atomárním stavu, ale v molekulárním. Tvoří totiž dvouatomové molekuly H2 s kovalentní nepolární vazbou, díky které získává stabilní elektronovou konfiguraci helia 1s2. Nepolární vazby tvoří vodík také v uhlovodících.
Polární vazbu najdeme v molekulách vody a sloučeninách vodíku s prvky s vysokou elektronegativitou (halogeny).
Molekuly vodíku reagují téměř se všemy prvky, nejlépe pak za vyšších teplot nebo v přítomnosti katalyzátorů. Molekulový vodík je za normálních podmínek bezbarvý nepáchnoucí plyn lehčí než vzduch. Působí jako redukční činidlo.
Hydridy
Hydridy jsou binární sloučeniny vodíku s vlastnostmi závislými na vazbě mezi vodíkem a jiným prvkem. Podle toho se hydridy dělí na iontové a kovalentní.
Iontové hydridy
Obsahují vodík v oxidačním čísle -I. Jsou to pevné látky s vysokou teplotou tání a varu. Elektrolýzou jejich tavenin se vodík vylučuje na anodě. Při jejich reakci s vodou vzniká plynný vodík.
Příkladem iontového hydridu je např. hydrid sodný NaH.
Kovalentní hydridy
Jsou sloučeniny vodíku a jiného prvku, jejichž molekuly obsahují kovalentní vazbu.
Nepolární hydridy – např. CH4 (methan), PH3 (fosfan), AsH3 (arzan) – díky nepolárním vazbám nereagují s vodou.
Polární hydridy – halogenovodíky (obec. vzorec - HX), amoniak (NH3) – reagují s vodou za uvolňování nebo přijímání vodíkového kationtu H+.
Použití vodíku
díky svým redukčním účinkům se využívá v anorganických i organických chemických provozech
metalurgie – redukce kovových rud
raketové palivo (kapalný vodík)
magnetická rezonanční tomografie – zobrazovací metoda využívající zajímavé vlastnosti atomů vodíku vázaných v molekulách vody – vodíkové protony se při působení homogenního magnetického pole orientují ve směru tohoto pole a při vyslání radiofrekvenčního impulzu se vychýlí z tohoto směru, po skončení impulzu se vrací do své původní polohy, měří se čas, za jaký se do ní vrátí a indukované napětí v elmag. cívkách (více o MR v březnu 2011 v úseku Fyzikální chemie)
Příprava vodíku
k laboratorním účelům se malá množství vodíku připravují elektrolýzou vody (2 H2O → 2 H2 + O2; vodík se vylučuje na katodě) nebo reakcí běžných kyselin s obecnými kovy (např. Zn + 2 HCl → H2 + ZnCl2)
Výroba vodíku
pro průmyslové provozy se vodík vyrábí přeháněním zemního plynu nad vodní párou za přítomnosti katalyzátoru a při vyšší teplotě
CH4 + H2O → 3 H2 + CO
vzniklá směs vodíku a oxidu uhelnatého se označuje jako syntézní plyn